Výkonová vysokofrekvenční technika
Datum: * Čtvrtek, 11. duben 2002 @ 07:30:03 CEST *
Téma: Radioamatéři

Česká elektrotechnická společnost pořádá 24. dubna přednášky na téma Výkonová vysokofrekvenční technika. Pokud Vás tato problematika zaujala, neváhejte a vyplňte si přihlášku na adrese České elektrotechnické společnosti



POZVÁNKA

Ústřední odborná skupina Mikrovlnná technika České elektrotechnické společnosti

Vás zve na 16. seminář

VÝKONOVÁ VYSOKOFREKVENČNÍ TECHNIKA

který se bude konat ve středu dne 24. dubna 2002 ve velké zasedací místnosti TESTCOM-u Praha, Hvožďanská 3, Praha 4 - Horní Roztyly.

Úvodní referát nabízí informace o programech Evropské unie, které jsou určeny k podpoře technického rozvoje a inovací v malých a středních podnicích (MSP). Zahrnuje 6. rámcový program EU, jeho základní principy a prioritní oblasti. Podá přehled a specifikace výzkumně vývojových projektů pro MSP a nabídne služby Technologického centra AV ČR spojené s využívaním programů Evropské unie. Druhý referát přehledně uvede výkonové prvky pro mikrovlnné aplikace jako jsou pasivní součástky, komponenty pro kontinuální i pulzní provoz, výkonové elektronky a výkonové polovodičové součástky. Následující referát zrekapituluje principy činnosti výkonových mikrovlnných elektronek a nabídne informaci o tuzemské produkci. Zejména si všímá elektronek se skříženými poli a lineárním svazkem v pulzním a kotinuálním provozu, včetně jejich typických parametrů a oblastí použití. Mikrovlnné generátory velkých výkonů jsou námětem čtvrtého referátu. Stručně budou vysvětleny způsoby generace elektronových svazků, princip činnosti vircatoru a laseru využívajícího "volné elektrony". Zajímavé téma má další referát, který pojednává o mikrovlnných výkonových prvcích v radarech pracujících s fázovanými anténními řadami. O problematice a principech měření elektromagnetických polí, definicích pojmů, standardů a vlivech polí na lidský organizmus z hlediska různých aplikací jak v blízké, tak vzdálené zóně se dovíte v následujícím referátu. Informace o parametrech přístrojů dostupných na trhu jsou převážně čerpány z dokumentace firmy NARDA Safety Test Solutions. Specifickými požadavky kladenými na výkonové tranzistory a provozní režimy v koncových stupních TV vysílačů zaujme sedmý referát. Porovná použití tranzistorů a vakuových prvků ve výkonových zesilovačích TV vysílačů s ohledem na linearitu zesílení signálu, tepelné efekty a jejich vliv na přenos signálu, spolehlivost a pojedná o napájení tranzistorů v zesilovačích. Osmý referát popisuje elektromagnetické zbraně v pásmu radiových vln a mikrovln, principy jejich působení na elektronické systémy, způsoby jejich použití a možné prostředky ochrany před jejich účinky. Pozornost je věnována kategorizaci zbraní, způsobům vazby na potenciální cíle, jejich výběru a požadavkům na úroveň ochrany před elektromagnetickými zbraněmi. Problematikou současného stavu termojaderného výzkumu, jeho specifickými požadavky a použitím mikrovln ve fyzice plazmatu se zabývá poslední referát. Uvede rovněž současný stav vývoje výkonových generátorů mikrovln a podrobněji rozebere technologická omezení jejich výroby a činnosti.

Seminář bude doprovázet výstava produktů a služeb nabízených firmami na tuzemském trhu a jejich krátká prezentace. Účast na semináři Vám umožní setkání s kolegy pracujícími v oboru, výměnu zkušeností a navázání nových kontaktů, proto všichni jsou srdečně zváni.

Na přípravě semináře spolupracují firmy:

ATAX spol. s r. o., Kolín
ATD Elektronik elektronické součástky, Domažlice
ELDIS spol. s r. o., Pardubice
ELSINCO spol. s r. o., pracov. v Brně
EMPOS spol. s r. o., Praha
KonWES spol. s r. o., Praha
RETIA spol s r. o., Pardubice
ROHDE SCHWARZ Praha, spol. s r. o., Praha
Tesla Blatná a. s., Blatná
Tesla a. s. ZRTV, Praha
Technická keramika Ing. Jana Fiedlerová, Hradec Králové
TransTech Electronic spol. s r. o., Praha

Program:

8.00 - 9.00 Prezence
9.00 - 9.10 Zahájení semináře
9.10 - 9.40 Ing. Jiří M. Fuchs (Technologické centrum AV ČR, Praha): Programy EU pro podporu technického rozvoje a inovací v malých a středních podnicích
9.40 - 10.00 Prezentace firem
10.00 - 10.40 Přestávka (občerstvení)
10.40 - 11.05 Ing. Rudolf Tubl (TransTech Electronic spol. s r. o., Praha): Výkonové prvky pro mikrovlnné aplikace
11.05 - 11.30 Ing. Belo Šebeš (Tesla V. T. Mikroel, Praha): Výkonové mikrovlnné elektronky
11.30 - 11.55 Doc. Ing. Pavel Šunka, CSc. (Ústav fyziky plazmatu AV ČR, Praha): Mikrovlnné generátory velkých výkonů
11.55 - 12.20 Ing. Dominik Kupčák, CSc. (ELDIS spol. s r. o., Pardubice): Mikrovlnné výkonové prvky v radarech s fázovanými anténními řadami
11.55 - 12.45 Ing. Pavel Vavroušek, CSc. (TransTech Electronic spol. s r. o., Praha): Měření elektromagnetických polí
12.45 - 13.00 Prezentace firem
13.00 - 14.00 Přestávka (oběd)
14.00 - 14.25 Ing. Zbyšek Koubský (Tesla a. s. ZTRV, Praha): Výkonové tranzistory v koncových stupních TV vysílačů
14.25 - 14.50 Ing. Libor Dražan, CSc. (Katedra radiolokace VA v Brně): Elektromagnetické zbraně pracující v pásmu radiových vln a mikrovln, způsoby a možnosti jejich použití a ochrana proti nim
14.50 - 15.15 Ing. František Žáček (Ústav fyziky plazmatu AV ČR, Praha): Vývoj a použití mikrovlnných generátorů v termojaderném výzkumu
15.15 - 15.30 Zakončení semináře

Občerstvení:
Během dopolední přestávky bude zdarma poskytnuto malé občerstvení všem účastníkům semináře. Pro zájemce lze zajistit oběd (firma EUREST) v přilehlé jídelně v ceně: polévka 3,50 Kč, hlavní jídlo 55,- Kč, salát malý/velký 6,-/8,- Kč, moučník 5,- Kč, nealko 6,- Kč, čaj zdarma. Oběd dle výběru se zaplatí přímo v pokladně jídelny. V zájmu bezproblémového zajištění obědů a jejich konzumace prosíme vyznačit Váš zájem v přihlášce. Takto objednaná jídla pak nutno odebrat a zaplatit.

Datum a místo konání:
24. dubna 2002 - TESTCOM Praha, Hvožďanská 3, Praha 4 - Horní Roztyly.

Spojení:
Metro trasa C, stanice Roztyly, pěšky: ulicemi Komárkova, Babákova, Hvožďanská. Autem: dálnice D1, výjezd Horní Roztyly ve směru do Brna, výjezd Spořilov ve směru do Prahy, dále ulicemi Ryšavého, Kloknerova a Hvožďanská.

Vložné:
Zdarma
-pro členy individuálně registrované v České elektrotechnické společnosti (ČES) nebo členy pobočky, která je řádně v ČES registrována; při prezenci prokázat členským průkazem ČES a známkou za rok 2001; máte-li zájem, můžete známku v ceně 100.- Kč zakoupit při prezenci.
-pro studenty; při prezenci prokázat indexem.

200.- Kč
-pro ostatní, vložné se hradí při prezenci. Máte-li zájem o členství v ČES, můžete uhradit členský příspěvek 100.- Kč rovněž při prezenci; v tomto případě neplatíte vložné.

100.- Kč
-pro členy IEEE MTT/AP/ED, IEE, Společnosti pro radioelektronické inženýrství, Společnosti elektrotechnického inženýrství po předložení platného členského průkazu nebo potvrzení o členství vydaného jednou z výše uvedených organizací.

Přihlášky:
Přihlášku k účasti na semináři zašlete nejpozději do 19. dubna 2002 na adresu
Doc. Ing. Jan Macháč, DrSc.
ČVUT v Praze, FEL
Technická 2
16627 Praha 6
tel.: 02 24352279
fax: 02 24355865
E-mail: jmachac@cesnet.cz

Informujte o semináři své spolupracovníky, děkujeme.

Přihlásit se můžete vyplněním elektronického formuláře na konci této stránky.

Potřebujete-li daňový doklad o zaplacení vložného, obracejte se na tajemníka ČES Ing. Zdeňka Proška (Novotného lávka 5, 11000 Praha 1, tel. 02-21082256) a připojte k přihlášce na seminář identifikaci právnické osoby: obchodní název, adresa, IČO, DIČ, event. jméno pracovníka likvidujícího daňový doklad.

Každý předem přihlášený účastník semináře dostane při prezenci soubor přednášek. Přihlaste se proto včas, náklad sborníku se řídí počtem obdržených přihlášek.

Odbornou náplň a organizaci semináře garantuje výbor ÚOS Mikrovlnná technika.





Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=205