Echolink - globální radioamatérská síť
Datum: * Pátek, 18. duben 2003 @ 21:27:47 CEST *
Téma: Radioamatéři

Asi před měsícem se mě Pavel OK1JAX zeptal, jestli už jsem zkoušel Echolink. Nikdy předtím jsem o tom neslyšel a tak jsem si se zájmem vyslechl o co se přibližně jedná. Jako další zajímavý druh komunikace to třeba uchvátí i vás.



Po návratu z tradičního úterního setkání teplických radioamatérů jsem zasedl k PC a zadal do vyhledávače slůvko "Echolink". Vyběhla celá řada odkazů a hned první mě odkázal na domovskou stránku projektu. Zde jsem zběžně přečetl informace o sofware a nedočkavě začal stahovat asi 2 MB soubor. Instalace ve Windows XP proběhla bez nejmenších problémů a už jsem se těšil jak si to vyzkouším. Po připojení k serveru však následovalo zklamání v podobě "pojistky" pro radioamatérské použití nutností zaslat kopii licence na uvedenou elektronickou adresu a nebo fax.

Teprve do detailnějším prostudování možností této zajímavé radioamatérské sítě jsem pochopil nutnost tohoto kroku. Asi po dvou dnech jsem obdžel elektronickou poštou potvrzení registrace a nedočkavě jsem spustil klientský sofware znovu. Tentokráte se objevil seznam dostupných stanic řazený podle geografické polohy a začal jsem první kroky nastavení. To bylo velice intuitivní a v podstatě se jedná jen o osobní informace a informace o zvukové kartě. Protože jsem pečlivě nečetl informace o tom jak vlastně echolink funguje tak jsem vyzkoušel prihlášení k několika linkům a musel jsem se začít věnovat další práci. Na pozadí jsem nechal spuštěný komunikační program bláhově se domnívaje, že je to něco ve stylu ICQ nebo podobných mesengerů. Když už jsem úplně zapoměl že jedna z těch mnoha běžících aplikací na pozadí je echolink, ozvalo se z reproduktorů volání první stanice. Byl to Kurt DO5SG a opravdu mi to vyrazilo dech. Nejen, že jsem opravdu nečekal fonickou možnost komunikace, ale opravdu mě překvapila kvalita spojení.

To mě opět přilákalo k dalším testům a začal jsem hledat zahrabaný mikrofon. Po pečlivém nastudování ovládacího software jsem se připojil k "testovacímu" serveru s názvem Echolink test server. Ten vám pomůže provést nastavení lokální audiotrasy na vašem PC. Jak hlasitost reprosoustavy tak i zisk na mikrofoním předzesilovači. A již se můžete vrhnout zavolat první stanici. Až se dostatečně nabažíte možností komunikovat se stanicemi připojenými přímo k některému z páteřních serverů, můžete začít s testováním dalších možností, pro které bylo již ověření radioamatérské příslušnosti podmínkou. Pokud je u názvu stanice přípona -R jedná se o audio spojení s místním převaděčem nebo se sítí převaděčů. Pokud je zde prípona -L jedná se o přímý link na daný kmitočet tedy například na 145,300 MHz. Zde je třeba dát pozor na to aby jste dodrželi správně omezení daná vaší operátorskou třídou, zvláště pak co se kmitočtu týká. V našich končinách patří dík za rozvoj sítě zejména karlovi OK1DNH a celé řadě dalších, kteří zpřístupňují Echolink síť i radioamatérům bez možnosti přístupu k internetu.



Tento článek byl publikován na serveru Satelit - Technický magazín
http://www.satelit.cz/

Adresa tohoto článku:
http://www.satelit.cz//article.php?sid=248